УЗД серця (ехокардіоскопія)

Відомо, що серцево-судинні захворювання (ССЗ) залишаються провідною причиною смертності у світі. Україна не є винятком – близько 70% всіх смертей припадає на ССЗ. За даними 2018 року майже 400 тис. українців померли саме від цієї групи захворювань.

Неправильне харчування, стрес, паління, надмірне вживання алкоголю, низька фізична активність – усі ці фактори підвищують ризик виникнення ССЗ.

Крім профілактики ССЗ, важливим є виявлення патології на ранніх стадіях. Саме для цього рекомендовані профілактичні огляди лікарів (терапевт, кардіолог), проведення електрокардіографії і ехокардіоскопії.

Консультація кардіолога дозволяє виявити наявність факторів ризику розвитку ССЗ, обтяженої спадковості, супутні захворювання, які можуть давати ускладнення на серце, ознаки порушення роботи серця під час огляду.

 

Ехокардіоскопія (УЗД серця) – метод діагностики захворювань серця за допомогою ультразвукових хвиль.

Ультразвукові хвилі по-різному поглинаються, переломлюються і відбиваються структурами серця. Аналізуючи ці дані можна отримати зображення основних структур серця: м’язової тканини, порожнин (передсердь і шлуночків), клапанного апарату серця.

Спекл-трекінг ехокардіографія (СТЕ) – найбільш сучасний з існуючих різновидів ехокардіоскопії. Відрізняє спекл-трекінг ехокардіоскопію від класичної вища інформативність дослідження.

Міокард, під час СТЕ представляється у вигляді довгого циркулярного м’яза, кожен сегмент якого, зазначається кольоровою міткою. Всі мітки разом формують специфічну послідовність або “малюнок” – speckle pattern. За рухом і зміною цього малюнка можна проаналізувати стан тканини серця.

УЗИ сердца

Перевагами спекл-трекінг ехокардіографії є:

 • можливість виявити ССЗ на ранніх стадіях;
 • можливість оцінити скоротливість окремих ділянок міокарда;
 • раннє виявлення ділянок ішемії міокарда;
 • можливість оцінити наявність життєздатних ділянок міокарда і рубцевої тканини;
 • можливість спрогнозувати переносимість фіз.навантаження (в постінфарктному періоді, при серцевій недостатності);
 • можливість відрізнити патологічні зміни в серці від фізіологічних станів.

За допомогою ехокардіоскопії можна оцінити:

 • розміри передсердь і шлуночків серця, товщину їх стінок;
 • розміри клапанів серця, їх стан і роботу (наприклад, стулки клапана можуть бути зрощені або недостатньо закривати отвір між порожнинами серця, неефективно працювати);
 • кровотік у великих судинах серця;
 • стан серця і клапанів у динаміці (чи є поліпшення після лікування, чи не прогресує чи захворювання і т.д.).

Кому необхідна ехокардіоскопія?

 • пацієнтам з підозрою або наявністю ССЗ (вади серця, артеріальна гіпертензія, хронічна серцева недостатність, інфаркт міокарда, порушення ритму і провідності серця, шум у серці, стенокардія та ін.)
 • пацієнтам із захворюваннями інших органів і систем, які можуть давати ускладнення на серце (захворювання щитопотібної залози, ожиріння, цукровий діабет, хвороби нирок, хронічний тонзиліт, аутоімунні захворювання і т.д.)
 • пацієнтам, які отримують високе навантаження на серце у звичайному житті (спортсмени, вагітні)
 • пацієнтам, перед оперативним втручанням.

Як підготуватися до ехокардіографії?

УЗД серця займає близько 30 хвилин, напередодні дослідження необхідно утриматися від прийому алкоголю, куріння, вживання кави, не вживати їжу за 3 години до дослідження. Якщо ви приймаєте будь-які препарати, попередьте про це лікаря.

Ехокардіоскопія є безболісною процедурою. Під час діагностики пацієнт лежить на спині або лівому боці. Лікар переміщує УЗД датчик по точках на грудній клітині в проекції серця і його основних структур.

 

Джерела:

 1. Долженко М.М., Поташев С.В. Ехокардіографія у хворих на серцеву недостатність. – Донецьк: Видавець Заславський О.Ю., 2011, 160 с.
 2. Атьков О.Ю. УЗИ сердца и сосудов // Эксмо, 2015, 456 с.

 

2 thoughts on “УЗД серця (ехокардіоскопія) за методом спекл-трекінг у Києві – кардіолог Гуськов

 1. Два роки назад був інфаркт. Робили УЗД серця. Більше кардіолог не призначав. Як часто треба робити у моїй ситуації (63 роки)

 2. Здрастуйте!
  Після перенесеного інфаркту обов’язковий є диспансерне спостереження у кардіолога і планові огляди, щонайменше, 1 раз на рік та при погіршенні стану.
  Ехокардіографія виконується планово під час профілактичних оглядів з метою контролю за функціонуванням серця.
  Також пацієнтам, що перенесли інфаркт рекомендована коронарографія з подальшим стентуванням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.