Холтер-моніторування

Досить часто, коли справа стосується захворювань серця, лікарі пропонують провести пацієнту холтер-моніторування або ласкаво скорочуючи, кажуть: “вам потрібен холтер”.

Пропонуємо нарешті розібратися: хто такий цей Холтер?

Холтер-моніторування – це безперервне дистанційне зняття електрокардіограми протягом доби (під час повсякденної активності та сну) і фіксування даних в пам’яті апарату.

Запропонував такий розширений моніторинг видатний вчений Норман Холтер. Перший апарат для подібного дослідження він винайшов ще в 1947 році. Звичайно, апарат в ті часи складався з 2-х величезних батарей і ЕКГ-радіотрансміттера, і дуже відрізнявся від мініатюрних апаратів, якими користуються сьогодні. А його заряду вистачало тільки на 10 годин запису. Однак, основний принцип діагностики був аналогічним сучасному.

Норман Холтер був не згоден з тим, що лікарі робили висновки про роботу серця по одній тільки електрокардіограмі. “На плівку записується 12-14 комплексів в той час, як за добу серце скорочується 120 000 разів. Хіба життя складається тільки з нерухомого лежання? А як щодо лижників і парашутистів? Людей, які снідають, обідають і вечеряють? Людей, які спускаються сходами? Людей, які напиваються до несамовитого стану? Все це залишається за кадром, коли лежиш на канапі “.

Життєво, чи не так? Саме тому Норман Холтер шукав спосіб зібрати більше інформації про роботу серця, дослідити її в спокої, під час повсякденної діяльності та фізичної активності. І як ви вже знаєте, спосіб був знайдений. А після смерті вченого, інші фахівці продовжили “відшліфовувати” і вдосконалювати методику, щоб ми сьогодні змогли говорити про добове моніторування по Холтеру як про доступне, високоінформативне і при цьому комфортне дослідження.

 

Як проходить дослідження холтер-моніторування?

На шкіру грудної клітини кріпляться електроди на клейкій основі, корпус записуючого пристрою розміщується в районі пояса або кріпиться через плече на ремені. Лікар, виходячи з мети дослідження, визначає тривалість моніторування: від 12 до 48 годин. Далі здійснюється перевірка запису ЕКГ, і пацієнт може повертатися до своїх справ.

Навчання, робота, фізична активність або прогулянки по парку – можна робити практично все що завгодно. Єдина умова – запишіть це в щоденник своєї активності.

Необхідно відзначити час сну (нічного і денного, якщо такий був), час вживання кави, алкоголю, лікарських препаратів, паління, фізичної активності, нервового напруження або епізодів дискомфорту (біль у серці, запаморочення, поява задишки або посиленого серцебиття).

Кому показано холтер-моніторування?

  • пацієнтам, які відчувають періодично запаморочення, перебої в роботі серця, біль в області серця, за грудиною, швидку стомлюваність, стрибки артеріального тиску);
  • пацієнтам, у яких є скарги з боку серцево-судинної системи, але не виявляються зміни на стандартній ЕКГ;

Що покаже добове моніторування по Холтеру?

Апарат буде фіксувати роботу серця, кожне скорочення і розслаблення його камер залишиться в пам’яті апарату, і в кінці дослідження буде перенесено на пам’ять комп’ютера. А значить лікар може відстежити кожен удар серця, будь-яке порушення ритму або виявити ознаки безсимптомної ішемії міокарда (порушення кровопостачання серцевого м’яза).

Що заборонено під час дослідження?

Категоричних заборон немає, проте слід уникати факторів, які можуть порушити роботу апарату: вплив води, вібрації, високих / низьких температур або різких перепадів температури, джерел електромагнітного і мікрохвильового випромінювання.

Якщо у вашій голові вже рояться думки “а як же смартфон або комп’ютер?”. То повністю від них на час дослідження відмовлятися не потрібно, варто мінімізувати час контакту з ними або збільшити відстань від гаджетів.

 

Джерела:

  1. Денесюк В.І., Мороз В.М., Денесюк О.В. Аритмії та блокади серця: 30- річний науково-практичний досвід вивчення порушень ритму серця з урахуванням рекомендацій доказової медицини; Практичне керівництво / Київ: Центр ДЗК, 2017 – 560 с.
  2. Беленков Ю.Н., Оганов Р.Г. Руководство по амбулаторно-поликлинической кардиологии. М.:ГЭОТАР-Медиа. -2007. – 398 с.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.