Черезстравохідна ехокардіографія

Коли розмова заходить про методи дослідження в кардіології, першими в пам’яті спливають вимірювання артеріального тиску й електрокардіограма, потім УЗД серця (ехокардіографія). Однак методів діагностики захворювань серця безліч і для кожного з них є спеціальні показання.

Мова піде про черезстравохідну ехокардіографію – ультразвукове дослідження серця через стінку стравоходу. Виникає цілком логічне запитання: “Навіщо такі складнощі, адже можна подивитися серце за допомогою звичайного (трансторакального) УЗД? “

Під час класичної ехокардіографії датчик ультразвукового апарату розташовують на шкірі грудної клітини. Це означає, щоб отримати дані про структури серця, ультразвукова хвиля повинна пройти безліч тканин (шкіру, шар підшкірної клітковини, м’язову і легеневу тканини).

При черезстравохідної ехокардіографії між серцем і УЗ-датчиком тільки стінка стравоходу. Це означає, що такий метод дасть більш точну інформацію про структурах серця (особливо дрібних).

Коли черезстравохідна ехокардіографія буде більш інформативною, ніж класичне УЗД-серця?

 • для діагностики патології серця у пацієнтів з ожирінням, близьким розташуванням ребер або підвищеній повітряності легеневої тканини (при емфіземі легень);
 • для оцінки стану клапанів серця, перед їх протезуванням (особливо мітрального та аортального);
 • для пошуку дефектів міжпередсердної перегородки або вушка лівого передсердя;
 • для оцінки роботи клапанів серця після протезування;
 • при підозрі на наявність внутрішньосерцевих утворень або тромбів;
 • для діагностики патології аорти (розшарування, витончення або розтягнення стінки аорти);
 • при підозрі на інфекційний ендокардит.

Як проходить дослідження?

Дослідження проводять в положенні пацієнта лежачи на лівому боці під місцевою анестезією (на стінку глотки розпилюють розчин лідокаїну, щоб блокувати блювотний рефлекс). У роті пацієнта розміщений загубник, щоб захистити ультразвуковий датчик. Лікар вводить датчик в ротову порожнину пацієнта і просить здійснювати ковтальні рухи, повільно просуваючи його в стравохід.

Процедура є безболісною, час знаходження датчика в стравоході 10-15 хвилин. Єдиний дискомфорт під час дослідження – відчуття стороннього предмета в стравоході.

Як підготуватися до дослідження?

 • Головна умова – проведення дослідження строго натщесерце.
 • Необхідно попередити лікаря, якщо ви приймаєте будь-які лікарські препарати, маєте медикаментозну алергію на анестетики.
 • Якщо ви носите знімні зубні протези, їх необхідно зняти перед обстеженням.
 • Після обстеження необхідно буде утриматися від прийому їжі протягом 2-3 годин, поки повністю не пройде дія місцевої анестезії.

Чи існують протипоказання до проведення черезстравохідної ехокардіографії?

Протипоказаннями до діагностики є захворювання стравоходу (дивертикули, рубцеві зміни слизової, розширення вен стравоходу, новоутворення).

 

Джерела:

 1. Аронов Д.М., Лупанов В.П. Функциональные пробы в кардиологии. М., МЕДпресс, 2002,  296 с. 
 2. Абдуллаев Р.Я. Клиническая эхокардиография при ИБС. – Харьков: Факт, 2001.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.